Науковці створили тканину з наноструктурами, яка сама себе очищає під впливом світла

нанотканина

Пляма сонячного світла – це все, що потрібно для прання, завдяки новаторським нанорозробкам текстильних матеріалів, які самоочищаються.

Вчені з Мельбурнського королівського технологічного інституту (RMIT) в Австралії розробили дешевий і ефективний спосіб вирощування особливих наноструктур, які можуть розкладати органічні речовини під впливом світла – прямо в текстильній тканині.

Робота прокладає шлях до створення текстильних матеріалів з наноструктурами, здатних самоочищатися від плям і бруду, просто будучи виставленими під лампочкою освітлення або на сонці.

Доктор Раджеш Раманатхан сказав, що розроблений командою вчених процес знаходить широке застосування в таких галузях на основі каталізу, як агрохімія і фармацевтика, а також у виробництві натуральних продуктів, і може бути легко доопрацьований до промислових масштабів.

“Перевагою текстилю є те, що в ньому вже є 3D-структури, що добре поглинають світло, яке, в свою чергу, прискорює процес розкладання органічних речовин”, – сказав він.

Вчені проводили дослідження наноструктур на основі міді та срібла, які відомі своєю здатністю поглинати видиме світло.

Під впливом світла наноструктури отримують заряд енергії, який створює “гарячі електрони”. “Гарячі електрони” вивільняють отриману енергію, витрачену на розкладання органічної речовини.

Завданням дослідників було вивести концепцію з лабораторних умов, навчившись отримувати наноструктури в промисловому масштабі і закріплювати їх в тканини на постійній основі.

Як повідомляє phys.org, новаторський підхід вчених RMIT в тому, що вони запропонували вирощувати наноструктури безпосередньо в самій тканині шляхом її занурення в різні розчини, що призводить до формування стабільних наноструктур протягом 30 хвилин.

Під впливом світла потрібно менше шести хвилин, щоб матеріал зі сформованими наноструктурами почав мимовільно очищатися.

“Наш наступний крок – дослідити новий матеріал з органічними сполуками, які більш актуальні для споживачів, і перевірити, як швидко будуть зникати плями від томатного соусу або вина”, – сказав Раманатхан.